اين سانسورچي هاي ابله

ديشب بازي فينال جام باشگاه هاي اروپا بين دو تيم آرسنال و بارسلونا در فرانسه برگزار شد و تيم بارسلونا با نتيجه دو بر يك حريف مقابلش را مغلوب كرد .

شخصن نه به فوتبال علاقمندم و نه شعور فوتبالي بالايي دارم . اين مطلب هم در مورد فوتبال نيست و مربوط است به پخش اين مسابقه از تلويزيون .

ده دقيقه آخر نيمه اول اين مسابقه را من همزمان از شبكه سوم سيماي جمهوري اسلامي و شبكه TFI فرانسه مي ديدم . چون از فوتبال چيز زيادي نمي دانستم خود مسابقه جذابيتي برايم نداشت . اما پخش مسابقه پر از نكته بود . اول اين كه پخش مستقيم ايران چندان هم مستقيم نبود و ده ثانيه اي عقب تر از پخش اصلي بود . اما چرا ؟

خب ، قطعن و حتمن مي دانيد كه مردم ايران علاوه بر با فرهنگ و متدين بودن خيلي بي جنبه و بي ظرفيت هم هستند و احتمال اين كه با ديدن خواهران بي حجاب و تريپ هاي جوانان اروپايي منحرف شوند و اين دنيايشان را به آخرت بفروشند زياد است . پس سانسورچي هاي محترم كه اصلن احمق نيستند و از قضا جزء بندگان پاك و ويژه خدا هستند با آگاهي از اين كه خدا آنها را آفريده تا مواظب بندگان ديگر باشند خودشان صحنه هاي مبتذل و مستهجن را مي بينند و بعد از اين كه به ميزان لازم و كافي حال و حول كردند از رؤيت غربي هاي فاسد و بي تمدن توسط امت ايراني جلوگيري مي كنند . اما كاش چنين بود . باور كنيد كه در مدت زماني كه من داشتم اين مسابقه را از دو شبكه به طور همزمان مي ديدم حتي يك صحنه هم نبود كه مثلن در آن زناني باشند با تيپ هاي آن چناني ( همان چناني كه خودتان بهتر مي دانيد ) و يا جواناني با پوششي كه براي ما و فرهنگ ما قابل هضم و تعريف نباشد. اما با اين حال دست كم در پنج شش مورد صحنه هايي بود كه مورد لطف سانسورچي ها قرار مي گرفت و حذف و اضافه مي شد كه اصلن با محدودترين نگاه و ديد هم لازم به اين كار نبود .

چيزي كه در لحظه تماشاي اين دو شبكه به ذهن من خطور كرد اين بود كه شايد سانسورچي كه آنسو نشسته ، بن لادن يا ملاعمر باشد كه اين طور بي رحمانه نما به نماي مسابقه را تارومار مي كند و سئوالي كه برايم مطرح شد اين بود كه اين آدم با چه تفكر و ديدگاهي و به نمايندگي چه كسي چنين اجازه اي را به خود مي دهد .

من در چهار سال اخير در مجموع شايد بيست ساعت تلويزيون نگاه نكرده ام . بعضي وقت ها كه با خودم خلوت مي كنم به خودم مي گويم كه احتمالن طي اين مدت چيزهايي بوده كه به كارم بيايد و من با تماشا نكردن تلويزيون از دستش داده ام . اما وقتي به موارد اين چنيني كه در بالا ذكر كردم بر مي خورم مي بينم كه با وجود اين سانسورچي هاي ابله همان بهتر كه عطاي اين رسانه را به لقايش ببخشم .

 

/ 0 نظر / 12 بازدید