چرا بايد فيلم ببينيم و داستان بخوانيم ؟  

در فرهنگ ما متأسفانه اكثريت مردم خليی چيزهای خيلی جدی را حتی به چشم شوخی هم نمی بينند كه در اين  بين به نظر نگارنده بيشتر ظلم را بعد از خودمان به حوزه كتاب های داستانی و سينما و تئاتر می كنيم .

البته ايده آل و كمال مطلوب آن است كه افراد يك جامعه نسبت به تمام هنرها و كتب انتشار يافته واكنش نشان دهند و سعی كنند تا سطح فكر و فرهنگ اجتماعی خود را بالا برند . اما آن چه كه توجه به كتاب داستان و رمان و همين طور سينما و تئاتر را ارجح تر قرار می دهد از اين قرار است :

اساساً انسان هايی كه در طول زندگی شرايط سخت و دشوار را گذرانده اند و پستی و بلندی ها را طی كرده اند و به اصطلاح گرمی و سردی روزگار را چشيده اند خيلی موفق تر از افراد برج عاج نشين هستند و بيدی نيستند كه با هر بادی بلرزند . يعنی در واقع اين تجربه و نگاه افراد به زندگی يست كه موجب می شود تا آآنها زندگی را از ديد خود تجزيه و تحليل كنند و در اين بين افرادی موفق ترند كه نگاه تيزتری نسبت به قضايا و مسائل اطراف خود دارند و بهتر می توانند به حل مشكلات سهل و دشوار زندگی تن بدهند و اين تيز بينی محصول تجربه و دانش و بينش است وبس.

اما واقعيت اين است كه بشر قرن بيست ويكم به علت داشتن دغدغه های زياد به ويژه دغدغه های مادی خيلی محافظه كارتر و محتاط تر از بشر ديگر زمان ها گام برمی دارد و عقل مدرنش به او حكم می كند تا زياد اهل ريسك نباشد چون خطرات چنان در كمين اند كه احتمال دارد كوچكترين خطا حاصل عمر افراد را به باد دهد. 

سئوال : پس كم هزينه ترين و بهترين راه برای به دست آوردن تجربه چيست ؟

پاسخ : شايد باورتان نشود اما يكی از بهترين ، مفيدترين ، كم هزينه ترين و لذت بخش ترين راه ها برای به دست آوردن تجربه خواندن كتاب داستان و ديدن فيلم و نمايش است .  

دليل : وقتی شما به عنوان مخاطب كتابی را برای مطالعه انتخاب می كنيد و يا فيلمی را برای  ديدن ، در واقع ماحصل تفكرات يك هنرمند را كه حاصل ساعت ها تفكر و تعمق بر روی سوژه و طرح داستان يا فيلم ونمايش است را انتخاب می كنيد . يعنی ذهن رويا ساز و خيال پرداز هنرمند دنيايی را در مقابل فكر و انديشه شما قرار می دهد كه شما داريد با خواندن و يا ديدن آن ، آن دنيا و زندگی را تجربه می كنيد . تجربه ای كه حتی اگر با تأثر شما توأم باشد برايتان لذت بخش است . ضمن اين كه چون اين اثر هنری به جز شما مخاطب ديگری نيز دارد پس تجربه ودرد شما يك درد مشترك است بين شما وديگران و اين مسئله خود می تواند كمك كند برای اين كه با بحث و گفتگو با مخاطبان ديگر اثر، از ديدگاه آنها مطلع شويد و به تجربيات خود بی افزاييد .

اگر اندكی روی افرادی كه زياد اهل مطالعه رمان و تماشای فيلم ونمايش هستند دقيق شويم متوجه خواهيم شد كه ايشان افرادی هستند با تجربه و فكور . چرا كه با تماشای هر فيلم و مطالعه هر كتاب دنيای جديدی را ديده اند .

توضيح : شايد فكر كنيد منظور نگارنده اين است كه برای اين كه شرايط جديدی را تجربه كنيد پس حتماً  بعد از هر فيلم يا كتاب بايد بنشينيم و در مورد شخصيت های آن كلی فكر كنيم . اما نه اين طور نيست . چون سيستم ذهنی ما طوری طراحی شده كه خيلی از مسائل و موارد، بدون اين كه ما بخواهيم در قسمت ناخودآگاه ذهن ما رسوب می كند و مجدد بدون اين كه ما بخواهيم ذهن مان در موارد و مواقع لازم از آنها بهره می برد . 

بد نيست اين روش به دست آوردن تجربه را تجربه كنيم .

 

/ 0 نظر / 15 بازدید