جشنواره ای به ابهت هيچ !

آنهايی که پيگيراخبار فيلم و سينما هستند می دانند که جشنواره بين المللی فيلم فجر که امسال برای بيست وچهارمين سال پياپی برگزار شد فاجعه ای  بود در تاريخ  برگزاری جشنواره . گذشته از اين که امسال در مجموع فيلم های خوبی به جز چند مورد خاص به نمايش در نيامد آمارغايبين شناخته شده نيز رکوردی  بود بی سابقه برپيشانی جشنواره .

اگر از مراسم افتتاحيه جشنواره كه تنها نوآوريش شروع مراسم با ساز و دهل كه نماد تحويل سال سينما بود را كنار بگذاريم مراسم اختتاميه كه با اجرا و لوس بازی های احمد نجفی توأم بود بدترين اختتاميه چند سال اخير به شمار می رود . آقای وزير ارشاد هم كه در نطقی دشمن شكن ! به شدت به نظريه جنگ تمدن های ساموئل هانتينگتون و نظريه پايان تاريخ فرانسيس فوكوياما تاختند تا همچنان ثابت كنند كه تمام مشكلات بشری ناشی از خوی استعماری  آمريكای جهانخوار است و اگر آمريكا نباشد جهان كويت می شود و جالب اين كه تلويزيون نيز با مونتاژ صدای  آقای وزير روی تصوير مهمانان خارجی جشنواره سعی داشت بگويد كه ايشان دارند خيلی حرف های مهمی می زنند و البته همين تلويزيون محترم با نشان ندادن خانم رخشان بنی اعتماد كه يكی از داوران جشنواره بود پيام مهم اخلاقی ديگری  به ويژه برای خانم های محترم صادر كرد و آن اين كه سعی كنيد از رژ لب و لوازم آرايشی دوری كنيد تا صلاحيت داشته باشيد كه تصويرتان از تلويزيون پخش شود.   

گذشته از كيفيت مراسم افتتاحيه و اختتاميه يكی از ضعف های اين دوره كه البته در چند سال اخير دامن سينمای ايران را گرفته، نبود فيلم هايی با موضوعاتی جديد و خاص بود . البته ظاهراً فيلم های به نام پدر ( ابراهيم حاتمی كيا ) ، كارگران مشغول كارند ( مانی حقيقی ) ، چهارشنبه سوری ( اصغر فرهادی ) يك سر و گردن بالاتر از بقيه فيلم ها قرار دارند. 

از نكات حيرت انگيز جشنواره حضور فيلم آفسايد ( جعفر پناهی ) در خارج بخش مسابقه و در بخش ميهمان بود . اين فيلم با سيستم DV و به وسيله محمود كلاری فيلمبردار برجسته سينمای ايران تصويربرداری و توسط نظام الدين كيايی صدابردار صاحب سبك صدابرداری شده  است .

در مجموع و در نگاهی كلی جشنواره بين المللی فيلم فجر يكی از ده جشنواره بی اعتبار جهان به شمار می رود كه گذشته از تمام نكات ذكر شده سانسور اعمال شده بر آن بزرگترين آفت اش است .

 

/ 0 نظر / 16 بازدید